Önemli Geliştirmeler

Önemli Geliştirmeler

Son zamanlarda birçok önemli geliştirme yaptık. Hem çalışma sistemimizi daha iyi anlatmak hem de bu geliştirmeleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

BiTaksi, taksi sürücüleri ile yolcuyu buluşturan bir platformdur. Duraklarla ya da taksi plaka sahipleriyle değil, sadece taksiyi kullanan sürücülerle çalışır. Sürücüler BiTaksi’nin kadrolu çalışanı değildir. Mevcuttaki sarı taksi sürücüleri BiTaksi’yi kullanmak üzere sisteme üye olurlar.

Taksiciyi platforma üye yapmadan önce BiTaksi’nin saha uzmanı, taksici ile yüz yüze görüşme gerçekleştirir, sabıka kaydını ve işe uygunluğunu kontrol eder, BiTaksi kurallarını açıkça anlatır. Sürücü BiTaksi kurallarına uyacağını taahhüt eden bir sözleşme imzalar. Saha uzmanı ayrıca sürücüyü sistemi nasıl kullanacağı konusunda eğitir.

En önemli denetim ise, sürücü sisteme girdikten sonra, sürekli olarak yolcuların puan ve yorumlarıyla yapılır. Yolcular 5 üzerinden puan vererek sürücüleri notlar, ortalaması 4 yıldızın altında kalan veya puanı yüksek dahi olsa önemli hatalar yapan sürücüler sistemden çıkartılır.

Sürücüler yolcularla ilgili çağrı esnasında şu bilgileri görür: Yolcunun ilk adı, soyadının baş harfi ve haritada taksi çağırdığı nokta. Bu bilgiler sürücü ve yolcunun konumlarını teyit etmeleri ve buluşmaları için gereklidir. Çağrı sona erdikten sonra bu bilgiler sürücü ekranında gözükmez.

Sürücü ve yolcuların buluşamama ihtimaline karşı, gerektiğinde birbirlerini arayabilmeleri amacıyla uygulamada arama imkanı vardır. Dünyadaki benzer uygulamalarda da, yolcular ile sürücülerin buluşmasını sağlamak adına bu bilgiler ve arama imkanı verilmektedir. Normal numaradan aranmak istemeyen yolcular için numaram gözükmesin özelliği uygulamamızda uzun süredir yer almaktadır. Bu şekilde internet üzerinden numaralar görünmeden arama yapılabilir.

Bugüne kadarki uygulamamızda, yıldız ve yorumlar anonim/isimsiz olarak ve yolculuktan en az 48 saat sonra toplu olarak gösteriliyordu. Bu da, sürücüleri iyi yorumlarla teşvik etmek, aldıkları eleştirilerle kendilerini geliştirmelerini sağlamak amacıyla yapılıyordu.

Daha iyi hizmet vermek amacıyla bu sistemimizde bazı değişiklikler yaptık.

  • Yolculara memnun kalmadığı sürücülerle bir daha eşleşmeme imkanı tanıdık. Yolculuğun sonunda, yolcu “Sürücüyle bir daha eşleştirme” seçeneğini tıkladığında, süresiz olarak bir daha o sürücüyle eşleşmeyecek.
  • Ayrıca yolcu “Sürücüyle bir daha eşleştirme” seçeneğini tıklamasa bile, sürücüye 1 veya 2 yıldız vermesi halinde sürücüyle 1 yıl süreyle eşleşmeyecek.
  • Artık 1 ve 2 yıldız verilen yorumlar sürücüler tarafından görüntülenmeyecek.  Bu yorumları sadece şirket olarak değerlendirecek, sürücüye belli bir zaman sonra toplu ve anonim halde geri bildirimde bulunacağız.
  • Yolculuk sonuna “Müşteri Hizmetleri Beni Arasın” seçeneği ekledik. Bu sayede, yolcularımızın müşteri hizmetlerindeki muhtemel yoğunluktan etkilenmeden bizimle iletişime geçebilmesinin de önünü açtık.
  • BiTaksi sürücüsü olarak sistemde kalmak için gereken yıldız ortalamasını 5 üzerinden 4 yerine 4,5’e çıkardık. Ortalaması 4 ile 4,5 arasında olan sürücülere ortalamalarını yükseltmeleri için 1 aylık geçiş süresi tanıdık.